The 80th Golden Globe Awards are underway, celebrating some of the best films and television shows of 2022 — as well as the people who made them.

Hosted by comedian Jerrod Carmichael at The Beverly Hilton in Beverly Hills, California, this year’s Golden Globes nominees include The Banshees of Inisherin, which leads the nomination count at eight, while Everything Everywhere All at Once is up for six awards. Meanwhile, Abbott Elementary has the most nominations for a television show at five.

Eddie Murphy is also being honoured with the Cecil B. deMille Award, which is awarded for “outstanding contributions to the world of entertainment,” while Ryan Murphy is being given the Carol Burnett Award for “excellence in television.”

Here is the full list of nominees and winners at the 80th Golden Globe Awards ceremony, airing Tuesday, Jan. 10 at 8 p.m. ET / 5 p.m. PT on NBC. This article is being updated live, with winners bolded as they are announced.

Best Supporting Actor — Motion Picture

Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)

Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)

Brad Pitt (Babylon)

Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)

Eddie Redmayne (The Good Nurse)

Best Supporting Actress — Motion Picture

Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)

Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)

Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)

Dolly de Leon (Triangle of Sadness)

Carey Mulligan (She Said)

Best Supporting Actor — Television Series

John Lithgow (The Old Man)

Jonathan Pryce (The Crown)

John Turturro (Severance)

Tyler James Williams (Abbott Elementary)

Henry Winkler (Barry)

Best Score — Motion Picture

Carter Burwell (The Banshees of Inisherin)

Alexandre Desplat (Guillermo del Toro’s Pinocchio)

Hildur Guðnadóttir (Women Talking)

Justin Hurwitz (Babylon)

John Williams (The Fabelmans)

Best Song — Motion Picture

Where the Crawdads Sing, “Carolina” by Taylor Swift

Guillermo del Toro’s Pinocchio, “Ciao Papa” by Guillermo del Toro, Roeban Katz, Alexandre Desplat

Top Gun: Maverick, “Hold My Hand” by Benjamin Rice, BloodPop, Lady Gaga

Black Panther: Wakanda Forever, “Lift Me Up” by Rihanna, Ludwig Göransson, Ryan Coogler, Tems

RRR, “Naatu Naatu” by Chandrabose, M.M. Keeravaani

Best Supporting Actress — Television Series

Elizabeth Debicki (The Crown)

Hannah Einbinder (Hacks)

Julia Garner (Ozark)

Janelle James (Abbott Elementary)

Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)

Best Motion Picture — Drama

Avatar: The Way of Water

Elvis

The Fabelmans

TÁR

Top Gun: Maverick

Best Motion Picture — Musical/Comedy

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Triangle of Sadness

Best Actress — Motion Picture – Drama

Cate Blanchett (TÁR)

Olivia Colman (Empire of Light)

Viola Davis (The Woman King)

Ana de Armas (Blonde)

Michelle Williams (The Fabelmans)

Best Actor — Motion Picture – Drama

Austin Butler (Elvis)

Brendan Fraser (The Whale)

Hugh Jackman (The Son)

Bill Nighy (Living)

Jeremy Pope (The Inspection)

Best Actress — Motion Picture — Musical/Comedy

Lesley Manville (Mrs. Harris Goes to Paris)

Margot Robbie (Babylon)

Anya Taylor-Joy (The Menu)

Emma Thompson (Good Luck to You, Leo Grande)

Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)

Best Actor — Motion Picture — Musical/Comedy

Diego Calva (Babylon)

Daniel Craig (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

Adam Driver (White Noise)

Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

Ralph Fiennes (The Menu)

Best Director — Motion Picture

James Cameron (Avatar: The Way of Water)

Daniel Scheinert, Daniel Kwan (Everything Everywhere All at Once)

Baz Luhrmann (Elvis)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

Steven Spielberg (The Fabelmans)

Best Screenplay — Motion Picture

Todd Field (TÁR)

Daniel Scheinert, Daniel Kwan (Everything Everywhere All at Once)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

Sarah Polley (Women Talking)

Tony Kushner, Steven Speilberg (The Fabelmans)

Best Picture — Animated

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Inu-Oh

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Best Picture — Non-English Language (formerly Foreign Language)

All Quiet on the Western Front (Germany)

Argentina, 1985 (Argentina)

Close (Netherlands, France, Belgium)

Decision to Leave (South Korea)

RRR (India)

Best Drama Series

Better Call Saul

The Crown

House of the Dragon

Ozark

Severance

Best Musical/Comedy Series

Abbott Elementary

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Wednesday

Best Limited Series, Anthology Series or Television Motion Picture

Black Bird

Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story

The Dropout

Pam & Tommy

The White Lotus

Best Actress — Limited Series, Anthology Series, or Television Motion Picture

Jessica Chastain (George & Tammy)

Julia Garner (Inventing Anna)

Lily James (Pam & Tommy)

Julia Roberts (Gaslit)

Amanda Seyfried (The Dropout)

Best Actor — Limited Series, Anthology Series, or Television Motion Picture

Taron Egerton (Black Bird)

Colin Firth (The Staircase)

Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)

Evan Peters (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Sebastian Stan (Pam & Tommy)

Best Television Actress — Drama Series

Emma D’Arcy (House of the Dragon)

Laura Linney (Ozark)

Imelda Staunton (The Crown)

Hilary Swank (Alaska Daily)

Zendaya (Euphoria)

Best Television Actor — Drama Series

Jeff Bridges (The Old Man)

Kevin Costner (Yellowstone)

Diego Luna (Andor)

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Adam Scott (Severance)

Best Television Actress — Musical/Comedy Series

Quinta Brunson (Abbott Elementary)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Selena Gomez (Only Murders in the Building)

Jenna Ortega (Wednesday)

Jean Smart (Hacks)

Best Television Actor — Musical/Comedy Series

Donald Glover (Atlanta)

Bill Hader (Barry)

Steve Martin (Only Murders in the Building)

Martin Short (Only Murders in the Building)

Jeremy Allen White (The Bear)

Best Supporting Actress — Television Limited Series/Motion Picture

Jennifer Coolidge (The White Lotus)

Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)

Daisy Edgar-Jones (Under the Banner of Heaven)

Niecy Nash-Betts (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Aubrey Plaza (The White Lotus)

Best Supporting Actor — Television Limited Series/Motion Picture

F. Murray Abraham (The White Lotus)

Domhnall Gleeson (The Patient)

Paul Walter Hauser (Black Bird)

Richard Jenkins (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)

Seth Rogen (Pam & Tommy)

By

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Generated by Feedzy